Kész házak:
Új építésű, parasztház hangulatú téglaház
16 éve épült – Makoveczhez közeli építész tervei alapján – szerepelt a Szép Házakban.
A fő utcában 1200m2-es telken található, környezetbesimuló szép ház. Kb 90m2 földszint és 40m2 tetőtér. Vastag tégla falak, fa födém. Gáz központi fűtés.
2011-ben feljújítjuk (nád külső hőszigetelés, déli ablak nagyobbítás, nagy faelgázosítós fekvőhelyes kályha).
Ára alku után 26M
Félkész eladó házak:
A Biofalu területétől kb 200m-re építettünk kb 10 éve két házat. Pontosabban – elkezdtük – Géza lakott mind a kettőben 1-1 évet úgy, hogy a földszint még nem volt lakható.
Mindkettő vályogból épült. Egymás szomszédai.
Az új biofalu rész megindulásakor ez a két ház magára maradt. Azóta üres.
Az állaga így romlik.
Mind a kettő elég markáns hangulatú, de befejezni úgy lenne jó, hogy azt már a jövendő lakó világa határozza meg.
Mindkettőben rengeteg munka van már és még sok kell. Az építési engedély már lejárt. Az építési osztály és a falu is örülne, ha lakottságig eljutnának.
Mindekettőt 10M-ért áruljuk – ami mélyen a befektetett munka alatt van, de ösztönözzük hogy rendeződjön a sorsuk.
A pontos igények nélkül nehéz megbecsülni mennyibe kerül a befejezésük. Valószínűleg 2-4 M között – igénytől, lehetőségtől függően. Tanácsokkal szívesen segítjük a befejezést.
Árpád u 523 . -hosszú ház – 2 lakásos társasház külön megközelítéssel, saját kerttel.
Be lehet fejezni 1 lakásosként is.
Szép kilátás, nagyon csendes környék, a falu szélső utcájában.
60-70%-os készültségű.
földszinten (82m2 + garázs + tornác)
Megjelenéséve közel áll a hagyományos parasztházhoz. Egyszerű, hosszú ház. A falai 70cm vastagok (55cm vályogtégla + hőszigetelés + burkolótégla) Erőt sugároznak.
A mennyezet fűrészelt fa gerenda. Olyan méretű és díszítésű, ahogy ezt a régi máriahalmi házakon láttuk.
Az ablakok a parasztházak arányait mutatják. Spaletta szerelhető rájuk. Természetesen fából vannak. Ez alól kivétel a déli homlokzat, ahol nagy méretű üvegfelület biztosítja a téli nap hasznosulását. Nagy teljesítményű fatüzeléses kályhát – fűtött ülőkével – építünk bele.
Nagyon szép, ahogy télen a ház előtti tó felületéről visszatükröződő nap játszik a mennyezeten.
Amerikai konyhás nappalit , két szobát, egy hálófülkét terveztünk bele. A családi együttlétre és az elvonulásra is lehetőséget ad.
A fürdőszobához futó csövek bent vannak. Csak a fürdőszobát belülről kell csempézni, szererelvényezni.
A hosszú tornác teraszban szélesedik ki. A keleti tájolás miatt nyáron is jól használható.
A tavaszi és őszi nap örömét a déli homlokzat előtti erkély alatt lehet élvezni.
Az utca felöl egyszerű, környezetbeillő fa garázs található.
A kertet úgy készítettük elő, hogy többszintes jellegével érdekes legyen és szélvédelemet, privát hangulat kialakulását is szolgálja.
A lakás fűtéséhez és melegvíz készítéséhez lehet építeni egy fatüzeléses kályhát (mi vállaljuk) vagy be lehet vezetni a gázt.
Tó előkészítve.
10 m3 esővízciszterna szolgálja a víztakarékosságot.
A saját kert kb 700m2
A tetőtér (50m2) Sajnos 2007 január végén tűz ütött ki benne. A lakás fele megsemmisült. Új koncepcióban építenénk újjá, kihasználva az egyedi kilátást, déli tájolást.
A lakáshoz tartozó kert kicsi, de kevés gondozást igényel.
Mindkét fűtetőt jól lehetett zöldség termesztésre, használni.
A garázs nagyon szép. Irodának, szolgáltató helynek is megfelelne.
A zöldséges pincében még májusban is jó állapotban volt a bióalma.
Ha valaki kicsi, hangulatos lakást keres, itt rábukkanhat. A teljesen külön bejárat, a szomszéd háztól való távolság intim életre ad lehetőséget.
Mi nagyon szeretjük. 2-3 személy részére kényelmes.
Teljesesen önálló a bejárata és kertrész.
A fűtetős garázs 20m2 és boltíves zöldséges pince 12m2. A teljes telek kb 960m2, ebből a saját kb 100m2.
Árpád u. 524 -„Fecskefészek”
ínyenceknek ajánlható nagy ház tele egyedi megoldásokkal és megjelenéssel.
Földszint
A fő falak megvannak. A déli oldal nyílászárói hiányoznak.
Tetőtér
Igazi örömlakásnak építettük. 1 évig laktunk benne. Azért hívjuk örömlakásnak, mert a tervezésénél arra törekedtünk, hogy olyan jellemzőknek adjunk helyet, amelyek naponta örömet hoznak még akkor is ha nem könnyűen kivitelezhetőek. Mindenki számára más lehet az örömház. Nekünk a következők voltak a legfontosabbak:
- Óriási üvegfelület dél felé, panorámával
- Gömbölyű mennyezeti gerendák és íves faltalálkozások, mély ablakmélyedések.
- Boltíves gerendák a nappali felett
- Nagy keleti erkély, reggeliző asztallal, paddal
- Ücsörgő hely a déli és az északi oldalon.
- Kuckó az üvegfal előtt.
- Finn tömegkályha
Kipróbálunk itt olyan környezetbarát technológiákat, amelyek segítségével szinte nem termelünk szennyvizet. (dán víztakarékos wc, komposztwc, mosogatóvíz hasznosítás a zöldségeknél, wc víz párologtatás….)
A tetőtér kb 95m2, ehhez jön erkély és kb 40m2 kert. (a garázsok tetejéül szolgál).
Összesen kb 180m2 lakótér, 40m2 garázs
Az épületnek van egy gyengesége. Építkezés közben – mielőtt a merevítőket beraktuk volna, – néhány fokot ferdült a váz. Ez 8 éve történt, azóta a helyzet nem változott. (Mi ezután laktunk benne) Garanciát vállalunk – hisz állami statikus is ellenőrizte – hogy statikailag a ház biztonságos.
A tetőfedés nem szép. A deszka borítást vagy újra kell csinálni, vagy mással fedni.
60%-os készültségben van. A telek 850m2
Az új telekvilággal kapcsolatos eddigi elképzeléseim:
Az 50 hektáros területen lehetne kb 70 ház. Így lenne elég terület az önellátásra, természet-közeliségre. Az elmúlt 10 évben nem használtunk vegyszereket, szervetlen talajjavítókat. Minimálisan kaszáltunk.
Hagytuk hogy a természet gyógyítsa a korábbi mezőgazdaság nyomait. A házak – domborzattól függően csoportokban lehetnek. A házcsoportok között természet, fásítás – ami lehetővé tesz némi elkülönülést, saját kisközösségi létet.
A gazdálkodásra alkalmas területekre nem építünk házakat. Ezek megőrizzük hosszú távra gazdálkodásra – ügyelve a termőképességre. A gazdálkodás szempontjából nem előnyös domboldalakra épülhetnek a házak.
A dombtetőkre nem építünk házakat. Lehetőleg maradjanak közösségi használatban.
A telkek változatos méretűek lehetnek. Legyenek a szokásosnál szélesebbek, hogy a házak között legyen nagyobb tér mint manapság szokásos. Lehessen intenzíven fásítani, hogy ligetszerű világokban lakhassunk.
A telkek formája is lehet változatos, domborzathoz alkalmazkodó – madártávlatból is inkább érdekes, mint szabályos.
A telkek legyenek déli tájolásúak, hogy a házak is azok legyenek. A déli tájolás nagyon fontos a fény és az energiatakarékosság szempontjából. A kilátást kisebb üvegfelületen keresztül is lehet élvezni.
A házak tömege jó ha arányos. Ha nagyobb tömegű a ház – akkor a telek is legyen szélesebb.
A házak anyagában jó ha minél több a természetes anyag – de ez alapvetően a lakók döntése.
Kiindulásképen jó lenne, ha a házcsoporton belüli tér nem az autók igényeihez alkalmazkodna, hanem a gyerekekéhez, véletlenszerű találkozások lehetőségéhez – de ez alapvetően az ottlakók közösségének a döntése. De hosszú távon legyen meg a lehetősége, hogy az autók a házcsoport bejáratánál parkoljanak – akár garázsokban.
Az utak elsősorban a belső gyalogos és biciklis közlekedést szolgálják. A házcsoportok közötti utak legyenek minden évszakban járhatóak, de ne lehessen rajtuk száguldani.
Érdemes lehet létrehozni egy alternatív talajvíz hálózatot is – locsolásra, egyébre.
A villamos hálózat is jó ha a helyi közösség tulajdonában van, hogy amint megszületik az alternatív energia – kevésbé kelljen függeni a nagy rendszerektől. (ez a gondolat inkább irány, mert nem tudhatjuk, hogy az olcsó-tiszta energia termelés mennyire lesz decentralizálható)
Érdemes fenntartani helyet: saját iskolának, óvodának, felnőtt továbbképzésnek, újrahasznosításnak, helyben termelt élelmiszerek tárolásának, helyi természetközeli szennyvíztisztításnak, tavaknak, gyümölcsös és tűzifa biztosító fásításoknak, csendes kisiparnak, sok fajta közösségi kulturális lehetőségnek, szakralitásnak, ökoturizmusnak…
(inspirációt adhatnak az Anasztázia könyvek, ökofalvak…)
A tulajdonviszonyok segítsék az egyéni önállóságot és a gazdálkodási lehetőségek védelmét. A telkek magántulajdona mellett, a termékeny területeket érdemes valamilyen közösségi rendelkezés alatt tartani.
A telekvilág szervezési-tervezési folyamatai is kövessék a természeti folyamatokat: fokozatosság, sokszínűség, egymás erősítése, egy jellemző több funkciót szolgáljon… lásd permkultúra
Géza 2011 tavasz