Eljött az ideje, hogy kipróbáld a valóságban, milyen mikro-lakot tudsz építeni, akár másokkal összefogva – az új életedhez? (gondolatcsíra)
Az alapgondolat:
– lelkes érintettek – némi segítséggel – építsenek maguknak / egymásnak – részben kapott anyagból – egy pl 10-20m2 méretű egyszerű – időjárásálló lakot, ami felváltva vagy kizárólagosan használható és akár később téliesíthető (a fényképen látható Gombaházat 15 éve építettük – nem erre a gondolatra referencia, de kedves energia)
– ne kelljen elköteleződni terület vásárlással, jelentős befektetéssel – könnyű legyen kapcsolódni és kilépni nagy veszteség nélkül
– a folyamat legyen önmagában értékes: szabadban dolgozni, egyedül vagy másokkal, kézzelfogható célért, egyszerű eszközökkel, megtanulva később is használható készségeket
– a szerzett tapasztalatok, önismereti rácsodálkozások miatt akkor sincs veszteség, ha menet közben mégis kiszállsz belőle.
Kiinduló pontunk:
A Biofaluban kb 20 éve építünk kísérleti házakat / házikókat. Ebből kialakult egy sajátos gyakorlatunk, amit hasonló beállítottságúaknak felajánlanánk megfontolásra.
Sajátosságaink:
– döntően saját kivitelezésben építkeztünk. A vége felé már akár egyedül.
– természetes anyagokkal kezdtünk – az utóbbi években ehhez társítottuk / kipróbáltunk számunkra használható ipari hulladékokat
-az utóbbi 10 évben fókusz az egyszerűségen, az építés mint tapasztalási / alkotási / saját öröm folyamaton, valódibb igényeim keresésén volt. Mindegyikben laktam minimum egy telet. Mindegyik tanulságos volt. Van ami másnak is használható lehet, van ami nem vált be.
– csak engedély nélkül építhető jött szóba, hisz az építés alatt is sokat rugalmasan alakult a terv is és nem-szabványos technikák is érdekelnek.
– a folyamat közepében intenzív befelé figyelés termelte az inspirációt, egy fajta önismereti / szabadság/ önerő keresési , kívülről láthatatlan fonalként.
Az eredmény alapvetően értetlenséggel találkozott. :–)
Én se tudtam volna mit kezdeni a látvánnyal, ha tizenévvel ezelőtti énem látná. Tehát nekem rendben van, hogy egy látogató, aki soha nem épített még magának lakhelyet, nem tudja mit is kell látni az egészben, mi a fontos elem és mi a kísérlethez tartozó tökéletességre-nem-törekvő és ezért furcsa részlet.
Az viszont piszkál, hogy lehet 1% vagy ezreléknyi ember, akinek éppen most az életében inspiráló lenne a példa. (másképp szeretne élni, járatlan utat kipróbálni maga felé, kevés pénzzel de sok idővel és lelkesedéssel teremteni valami neki valódit és nem csak egyszerűen elterjedtet másolni, és persze eddigi életében összeszedte azokat a képességeket amitől az egészet lépésről-lépésre meg tudja valósítani…)
Picit részletesebben az operatív lépésekről:
A Biofaluban a Vendégháztól 50-200m-re fásított területen lehetnének, enyhe domboldalon vagy sík terepen a pici építmények.
1. Adnánk hozzá a következő anyagokat: fa, léc, szalma, agyagos föld, fólia, egy bontott ablak.
2. Ti megépítitek a mikroházat a saját elképzelés és az egyeztetések mentén. A szükséges szerszámokat magatok hozzátok, esetleg mi adunk bérbe.
3. A kezdéstől 2-4 évig ti használjátok – a munkátokért cserében. (extrákkal felszereltnél egyedileg állapodunk meg.
4. A használt terület marad a mi tulajdonunkban és a lejárt évek után a ház is. Utánad valaki más használja a Biofalu szervezésében. Tehát a hatóságokkal elvileg nem találkozunk…
5. Az építkezés idejére kapnátok turistaház-szerű szállás és tisztálkodási lehetőséget, igen kedvezményes áron.
6. Időnként adunk aktuális tanácsokat, demonstrációt – ha igénylitek, de a kezdeményezés és a felelősség alapvetően az elkötelezett építőé.
7. Indításkor megegyeznénk a helyszínben, a konstrukció lényegében és fontos pontoknál áttekintenénk a szerkezetet és további lépéseket.
A Biofaluban természetes anyagokból és ipari hulladékokból építkeztünk az elmúlt 20 évben. Ezek láthatóak is. Eddig magunk építkeztünk – nincs tapasztalatunk ebben a formában, amikor mi csak háttértámogatók vagyunk és munka döntő részében nem veszünk részt. Nem tudjuk megbecsülni, hogy mekkora energiát igényel ez részünkről. Menet közben fogjuk tanulni mi is ezt…
Számunkra ez a folyamat önfinanszírozó kell hogy legyen néhány éves távon, vagyis részünkről nem pénzügyi befektetés, mert nincs szabad pénzünk.
A mikroházzal kapcsolatos minimum elvárások a következők lehetnek (nem teljes lista) :
Szúnyogbiztos, esőálló, déli tájolású, nyáron ne forrósodjon nagyon fel pl minimum némi vályogtapasztás segítségével. Legyen tájba simuló. Ezek arra vonatkoznak, hogy ha valaki első ütemben egy nem fűthető házban gondolkozik és majd menet közben dönti el, hogy akarja-e fűthetővé is tenni…
A házhoz tartozó területet bokrokkal fogjuk majd jelölni.
A ház komfortja az építőtől függ. Azt kérjük, hogy komposzt wc / alomszék, ill. esővíz gyűjtés, napelem rögzítés akár később megoldható legyen. A területen nincs vezetékes víz vagy kiépített közmű, csak az Elvonuló Vendégháznál. A kiskert az esővízgyűjtéstől is függ.
A mikroház nem feltétlenül lesz autóval megközelíthető. Parkoló 100m-re lehet.
Helyet hagynánk később pontosítandó közösségi funkcióhoz pl. közös mosoda, közös kádas fürdőszoba…
Akkor indítjuk el részünkről az egészet, ha lesznek :
1., elkötelezett építkező – aki valamiért végig akarja és feltételezhetően tudja is csinálni az egészet (ez talán egy közös mintjaprojekt ill. egy biofalus építkezésen való önkénteskedés során derülhet ki…) Olyanok jelentkezését várjuk, akik a Biofalu alapértékeivel tudnak azonosulni.
Tehát ez egy többlépcsős, időigényes folyamat… Neki várhatóan rendelkeznie kell némi pénz-erővel is. (pl kaució, hogy ha nem fejezi be a házat, vagy nem lehet befejezni, akkor a bontást valakivel el kell végeztetni…)
2., érdeklődő segítők – akik közös elhatározásból, a tapasztalás élményéért, részt vesznek a munkában.
( a családállítás analógiájával: van az állító, akinek témáján dolgoznak, vannak a segítők, akik alkalomszerűen segítenek és közben ajándékuk a tapasztalás, van a családállási folyamatot segítő személy)
3., a Biofalu részéről folyamatkísérő,
Természetesen sok a tisztázatlan vagy előre nem látható kérdés, így az egész folyamat aktív kommunikációt, egyeztetést feltételez. Bizalmat kell kialakítani, hisz egy előre nem tervezhető folyamatban kell együttműködnünk úgy hogy nyertes-nyertes megoldásaink legyenek…
Egyelőre nem szeretnénk terhelni a folyamatot jogi / tulajdonlási / autonómia kérdésekkel. A lényeg, hogy elkezdjük kevés kockázattal és bízzunk abban hogy kialakítunk majd új típusú közösségi és egyéni megoldásokat. Ebben benne van az a realitás, hogy menet közben tapasztalja meg mindenki, hogy akarja-e még folytatni ezt a „kísérletet” vagy megszerzett tapasztalatokat tovább viszi és csalódottság nélkül kilép a folytatásból. Ez érvényes rám is.
Én azért szánnék erre energiát, mert ennyi év és tapasztalás után nem lépnék arra az útra, amin a többség ma jár (telket vesz /épít / átalakít, eladósodik) mert ez nagy kockázatú folyamat és a vezérlő elv praktikusan az, hogy olyan legyen a ház, amit utána el lehet adni – vagyis a mások szempontjai is folyamatosan ott vannak a döntéseknél – pedig az én életemről van szó…, viszont sajnálnám ha az elmúlt évtizedekben szerzett tapasztalataink nem hasznosulnának. Ezek az építés során hasznosíthatóak. A folyamatban, a „ más területén – akár másokkal építeni valamit » – talán tudunk tanulni másoktól is.
Ha van egy ezreléknyi érdeklődő akinek ez reális és inspiráló, akkor csináljuk! Ha nincs itt az ideje, akkor majd a következő nemzedék…
:–)
Hozzá kell tennem, hogy nagyon élvezem az életem e kísérlet nélkül is. Tehát csak annyi energiát szeretnék bele fektetni, amennyi örömöt hoz az együtt-rezgőkkel való közös teremtés. A vitatkozás, meggyőzés, a projekt tolása, nem érdekel.
Engem az Új Világ építése izgat, amihez a lépéseket minden reggel keresem. Kíváncsi vagyok, hogy az én utam erre felé vezet, vagy valami másfelé…, tehát nyitva hagyom a holnap döntéseit.
A terület az enyém. A sírba nem fogom magammal vinni, de 25 éve nekem ez a Szabadság szigete, közösségi mikroház kísérlettel vagy anélkül. :–)
Ha lesz számottevő érdeklődés, akkor gondolom szervezünk nyílt napot, közös önkéntességi hétvégéket… ahol alakulhat a folyamat. Amit sejtek, azt ide leírtam. A számtalan felmerülő kérdésre nekem sincs válaszom, csak a hitem, hogy lépésről-lépésre haladva meg szokta mutatni magát egy-egy megoldás és az Univerzum a megfelelő időben meghívja ide azokat, akiknek erre lenne az útjuk.
Ha érdekel a folytatás, jelezzél messengeren vagy geza.biofalu@gmail.com , emailcímen, hogy majd küldjünk üzenetet a következő lépésről… Én a fizikai teremtést szeretem, tehát a szervezésben, egyeztetésekben is várok segítséget, mert ezekhez kevés a türelmem…
Addig is ha megosztod ezt a posztot, akkor nagyobb valószínűséggel leszünk elegen az együtt-rezgőkkel a kezdéshez …
Géza :–)