Önkéntesnek hívjuk azt, aki munkájáért cserébe szállást és étkezezést kap.
Minden önkéntes más célokkal érkezik, de közös szokott lenni a késztetés, hogy szeretettel tudjon dolgozni, örömteli légkörben, egymásra odafigyelő emberek között.
Igyekszünk ezt elősegíteni azzal, hogy önállóan dolgoznak. A napi reggeli-délutáni munka megbeszélés célja az hogy egy irányba haladjanak a folyamatok.
Az önkéntesek fő munkája a csoportok fogadásával kapcsolatos: szobák és közösségi helyiségek tisztasága, étkezés, környezetünk szépsége. Ha ezek felett van energiánk, akkor jöhet a saját kertészkedés.
A heti szabadnapot előre beosztják – a csoportok függvényében.
A napi 6 óra munka inkább heti átlagban jön ki – hisz a teendők eléggé lüktetően adódnak. Csoport érkezés előtt – takarítás, mosás. A csoport ittléte alatt terítés, mosogatás.
Jó ha naponta legalább egyszer együtt esznek és utána meg tudjuk beszélni az érzelmi történeteinket. Nagyon sokat lehet tapasztalni – különösen ha odafigyelünk. A vendégház a vendégek mellett a vendégekért szolgálatot vállalók szellemi-érzelmi útját is szeretné segíteni.
Mivel jellemzően nem ismerjük egymást – néhány nap után derül ki, hogy szeretnénk-e együtt dolgozni. Ezután jellemzően egy hónapra kötünk megállapodást és az megújítjuk ha mind a két oldal elégedett.
A fogadható önkéntesek száma függ a munkától, a szálláshelyünktől és a vendégház anyagi-szellemi erőforrásaitól. Ezek eléggé változóak az év során.
Olyan önkénteseket várunk, akik szeretettel, felelősséggel tesznek a saját magukért, a vendégekért, a Helyért és egymásért.
A vendégházban dolgozók mint társalkotók
Az elvonuló vendégházat olyan speciális helynek látjuk, ahova azért jönnek emberek, hogy egy érzelmileg védett térben tudjanak befelé figyelni.
Az érzelmileg védett tér kialakulását segíthetik a házban dolgozók, ha hasonló energiát sugároznak mint a vendégek:
- igyekszünk nem hagyományos alkalmazottakat keresni ide, akik pénzt keresni jönnek egy munkahelyre. Akik nálunk segítenek a vendégek körül, maguk is önismereti úton járó emberek, akiknek van saját élményük arról a munkáról, amit a csoportok végeznek. Nem ütköznek meg kihallatszó hangoktól, sírástól…
- Tudatosítjuk magunkban, hogy az éppen aktuális tudati-érzelmi állapotunk hat a csoportra és viszont. Ezért igyekszünk úgy beosztani a munkát, hogy szívvel tudjuk végezni.
- Az oldottabb légkör érdekében szeretünk tegeződni.
- Nem használunk formaruhát.
- Szívesen bevonjuk a csoportot szelektív hulladékgyűjtéstől kezdve, a használt tányérok visszahozásán át – több féle formában – amelyek alternatív lehetőségek.
- Aki az ételt felszolgálja – aktuális háziasszony – egyben összekötő a csoport és konyha között. Vele lehet a finom egyeztetéseket megbeszélni: pl kicsit késik a csoport az étkezésről, vagy a további menü jellegét igazítani… Ő szívesen fogadja az étkezésen kívüli egyéb észrevételeket, kéréseket is. Jó ha ezeket menet közben jelzi a csoport, amikor még meg van a lehetőségünk az alkalmazkodásra. De még akkor is hasznos, ha elutazás előtt kapunk ilyen jelzéseket, amik arról szólnak, hogy mit szeretnének másként – legközelebb.
- Ha ez a kommunikáció valamiért nem lenne gördülékeny – akkor Gézának is lehet közvetlenül szólni, vagy telefonon egyeztetni 30-9428670.
- Időnként adódhat olyan program – pl közös dobolás, táncáz – amire csatlakozhatnak az itt dolgozók is.
- Azt is megéltük már, hogy a felénk irányuló elégedetlenség esetleg a csoportban zajló folyamatok megjelenését jelentik.
- Igyekszünk, nem személyünket érintőnek venni az esetleges kritikákat, hanem szembenézni velük. Mi is szoktunk tévedni.
- Mi magunk is igyekszünk figyelni a csendre.
- Egymás közötti konfliktusaink felszínre kerülésére – feldolgozására igyekszünk külön időt félretenni.
- Ez a fajta működés nekünk is sok örömet, tapasztalatot hoz. Tanuljuk. A jó visszajelzések nekünk is inspirálóak.